Bitcoin w ciągu ostatnich dwóch tygodni zmienił swoje krótkoterminowe uprzedzenie rynkowe z byczego na niedźwiedzie.

Flagowa kryptowaluta przyciągnęła sprzedających zaraz po ustanowieniu świeżego rekordowego poziomu w pobliżu 42 000 USD. Chociaż cena spadła od tego czasu aż o 31,57 procent, odbiła się również dzięki zrozumiałemu sentymentowi kupna w pobliżu psychologicznych poziomów wsparcia w okolicach 30 000 USD.

Ostatnia sesja weekendowa była w całości poświęcona ochronie długoterminowego bullish bias. Traderzy rzucili się do szybkiego kupna Bitcoin Future po tym, jak zanotował on dramatyczny spadek z okolic 33 000 USD do poziomu 30 931 USD. Cena cofnęła się z powrotem powyżej 33 000 USD podczas wczesnej sesji poniedziałkowej, oznaczając dziewiąte odrzucenie od 4 stycznia.

Josh Rager, c0-założyciel BlockRoots.com, wydawał się optymistycznie nastawiony do wspomnianego odbicia Bitcoina. Przewidywał on, że kryptowaluta zamknie się powyżej $34,000 w tym tygodniu, opierając swoją teorię na tak zwanej 21-dniowej wykładniczej średniej kroczącej (21-EMA) z historią przewidywania byczych i niedźwiedzich trendów.

„Cena obecnie ponownie testuje 21 EMA, a przełamanie i zamknięcie powyżej $34k na wyższych ramach czasowych byłoby świetnym początkiem“ – wyjaśnił niezależny analityk. „I pokazałoby to jako pułapkę na niedźwiedzie przed większymi wzrostami“.

RYZYKO ZWIĄZANE Z WYDARZENIAMI

W ostatnim tygodniu stycznia kalendarz ekonomiczny obfituje w wydarzenia, które dostarczyłyby więcej wglądu w kondycję amerykańskiej gospodarki. Jak dotąd, jej spowolnienie popchnęło inwestorów w kierunku bezpieczeństwa bardziej ryzykownych safe-havens, takich jak Bitcoin, złoto i akcje.

We wtorek Conference Board opublikuje swoje odczyty zaufania konsumentów. Oczekuje się, że pokaże on gospodarkę USA we wczesnej fazie odbicia, którą traderzy potraktują jako „miękkie dane“. W piątek podobny raport opublikuje Uniwersytet Michigan, co rzuci dalsze światło na spowolnienie zauważalne pod koniec IV kwartału 2020 roku.

Słabe odczyty powinny skłonić rząd USA do podjęcia agresywnych działań protekcjonistycznych, poczynając od rozbudowanego pakietu stymulacyjnego w celu wsparcia gospodarki. To z kolei może osłabić dolara amerykańskiego i ograniczyć wzrost rentowności długich papierów skarbowych. Ogólnie rzecz biorąc, fundamenty wyglądają byczo dla rynku Bitcoin, nawet z opóźnieniem.

Tymczasem, największym wydarzeniem tygodnia jest pierwsze w tym roku posiedzenie Rezerwy Federalnej – nawet jeśli oczekuje się, że nie przyniesie ono nic nowego na froncie forward guidance. Analitycy uważają, że prezes Jerome Powell utrzyma stopy benchmarkowe w pobliżu zera do 2023 roku i nie będzie dążył do taper tantrum w programie QE.

W najlepszym wypadku, powinno to utrzymać dolara amerykańskiego w stanie mniejszej zmienności. Z kolei wyprzedany greenback może sprawić, że odwrotnie skorelowany z nim Bitcoin utrzyma się powyżej 30 000 USD – jeśli nie całkowicie niedźwiedzi.

KONTRAKTY TERMINOWE NA BITCOINA

Wreszcie, patrząc na pozycjonowanie, zgodnie z danymi pobranymi przez ByBt.com dostosowanymi do 24-godzinnych ram czasowych, spekulanci wykazują konflikt stronniczy z prawie 1:1 stosunkiem między ich długimi i krótkimi pozycjami netto.

Na rynku dolara pozycje net-short nieznacznie wzrosły.

Comments are closed.